MCDB 150 Nüfus Artışının Küresel Sorunları

Ders İzlencesi

Okutman
Robert Wyman, Moleküler, Hücre ve Gelişim Biyolojisi Profesörü. Yale Üniversitesi.

Özet
Bu ders öğrencilere, insan üremesi, nüfus artışı, demografik geçiş ve nüfus politikaları hakkında önemli ve temel materyalleri öğretmeyi amaçlayan bir tarama dersidir. Ders konuları nüfus baskısının insani ve çevresel boyutlarını, demografik tarihi, demografik değişimin ekonomik ve kültürel nedenlerini, çevresel taşıma kapasitesi ve sürdürülebilirlik gibi konuları içerir. Doğumları etkileyen siyasal, dini ve ahlaki konular da ele alınmaktadır. Dersler ve okuma parçaları teorik ve demografik ölçümleme incelemelerini, insanları bireysel ve toplumsal olarak ele alan çalışmalarla dengelemeye çalışmaktadır. Küresel bir bakış açısı ile hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerdeki durumlar ele alınmaktadır.

Okuma Metinleri
Birdsall, Nancy and Steven Sinding. Why Population Matters. New York: Oxford University Press, 2001.

Boserup, Ester. Woman's Role in Economic Development. New York: St. Martin's Press, 1970.

Bumiller, Elizabeth. May You Be the Mother of a Hundred Sons: A Journey among the Women of India. New York: Ballantine Books, 1991.

Campbell, Neil A., Jane B. Reece and Lawrence G. Mitchell. Biology, 5th edition. Menlo Park, CA: Addison Wesley Longman, Inc., 1999.

Carlson, Elof. Mendel's Legacy: The Origin of Classical Genetics. Cold Spring Harbor: Cold Spring Laboratory Press, 2004.

Cohen, Joel E. How Many People Can the Earth Support. New York: W. W. Norton & Company, 1995.

Dash, Leon. When Children Want Children. New York: Penguin Books, 1990.

De Waal, Frans. Our Inner Ape. New York: Penguin Books, 2005.

De Waal, Frans. Chimpanzee Politics: Power and Sex among Apes. Baltimore: Johns Hopkins University Press, 1989.

Faundes, Anibal and Jose Barzelatto. The Human Drama of Abortion: A Global Search for Consensus. Nashville, TN: Vanderbilt University Press, 2006.

Forsyth, Adrian. A Natural History of Sex. The Ecology and Evolution of Sexual Behavior. New York: Charles Scribner and Sons, 1986.

Gilbert, Scott. Developmental Biology, 7th edition. Sunderland, MA: Sinauer Associates Inc., 2003.

Gillis, John R., Louise A. Tilly and David Levine. Introduction to The European Experience of Declining Fertility 1850-1970: The Quiet Revolution. Cambridge: Blackwell Publishers, 1992.

Goodall, Jane. The Chimpanzees of Gombe: Patterns and Behavior. Cambridge: Harvard University Press, 1986.

Harrison, Paul. The Third World: Population, Environment, and a Sustainable World. New York: Penguin Books, 1993.

Harrison, Paul. The Third Revolution: Environment, Population and a Sustainable World. London: I B Tauris & Co Ltd, 1992.

Hurtado, A. Magdalena and Kim Hill. Ache Life History: The Ecology and Demography of a Foraging People. Hawthorne: Aldine Books, 1996.

Keeley, Lawrence. War before Civilization: The Myth of the Peaceful Savage. New York: Oxford University Press, 1996.

Kenney, Paul. Preparing for the Twenty-First Century. New York: Vintage Books, 1994.

Lidz, Theodore and Ruth W. Lidz. Oedipus in the Stone Age: A Psychoanalytic Study of Masculinization in Papua New Guinea. Madison: International Universities Press, 1989.

Livi-Bacci, Massimo. A Concise History of World Population: An Introduction to Population Processes. Oxford: Blackwell Publishers, 2001.

Luker, Kristin. Dubious Conceptions: The Politics of Teenage Pregnancy. Cambridge: Harvard University Press, 1996.

Luker, Kristin. Abortion and the Politics of Motherhood. Los Angeles: University of California Press, 1984.

Mohr, James C. Abortion in America: The Origins and Evolution of National Policy. New York: Oxford University Press, 1979.

Mosher, Steven. Mother's Ordeal: One Woman's Fight Against China's One-Child Policy. Boston: Houghton Mifflin, 1993.

Noonan, John T. The Morality of Abortion. An Almost Absolute Value in History. Cambridge: Harvard University Press, 1970.

Peterson, Dale and Richard Wrangham. Demonic Males: Apes and the Origins of Human Violence. Boston: Houghton Mifflin, 1996.

Rogers, Everett and D. Lawrence Kincaid. Communication Networks: Toward a New Paradigm for Research. London: Collier MacMillan Publishers, 1981.

Smith, Robert J. and Ella Wiswell. The Women of Suya Mura. Chicago: University of Chicago Press, 1982.

Teitelbaum, Michael and Jay Winter. The Fear of Population Decline. Orlando: Academic Press, 1985.

Thompson, Sharon. Going All the Way; Teenage Girls' Tales of Sex, Romance, and Pregnancy. New York: Hill and Wang, 1995.

Tuchman, Barbara. A Distant Mirror: The Calamitous 14th Century. New York: Knopf, 1978.

Weeks, John R. Population: An Introduction to Concepts and Issues, 8th edition. Belmont, CA: Wadsworth Publishing Company, 2002.

Ying, Hong. Daughter of the River. Translated by Harold Goldblatt. New York: Grove Press, 1998.

Gereklilikler
Derste 2 ara sınav ve 1 final sınavı olacaktır. 75 dakikalık her bir ara sınav (her biri ders notunun % 25’ini oluşturur) dersin kendinden önceki 3’te birlik kısmında işlenen materyali kapsayacaktır. Final sınavının ilk yarısı (75 dakika) dersin en son 3’te 1’lik kısmını içerecektir. Finalin ikinci kısmı (bu da 75 dakikadır) ise kapsamlı sorulardan oluşacaktır (final notunun % 25’i). Öğrenciler, final sınavının ikinci kısmını yapmak yerine, 10-15 sayfalık (iki satır aralıklı) bir dönem ödevi hazırlama seçeneğine sahiptirler (final notunun % 25’i).

Notlandırma
1. Ara sınav :% 25
2. Ara sınav :% 25
Final Sınavı :% 50