HSAR 252:Roma Mimarlığı

Ders 3 - Roma Mimarlığında Teknoloji ve Devrim

Genel Bakış:

Profesör Kleiner M.Ö 2. yüzyıl sonu - 1. yüzyılda betonun yaygın olarak kullanılmaya başlanması ile Roma mimarlığında gerçekleşen devrimi anlatıyor. Yenilikçi Roma mimarlığı olarak adlandırdığı mimarlıkla, önceki derslerde konu edilen daha geleneksel yapıların karşılaştırmasını yapıyor ve beton kullanımında işlevsellikten estetiksel arayış aşamasına geçişi belgeleri ile gösteriyor. Ders, Palestrina’daki bir kattan diğerine uzanan rampaları ve merdivenleri, doğal manzarayla insan yapısı mimarinin panoramik bir görüntüsünü sunan portikoları ile bir dağın, beton sayesinde mimari bir eser haline dönüştüğü etkileyici, teraslı bir yapı kompleksi olan Fortuna Primigenia Kutsal Alanı’nın anlatımı ile sonlanıyor.

Okuma ödevi:

Claridge, Amanda. Rome, s. 45-47 (yapı teknikleri), 47 (ince dış yapı işleri), 239-240 (Tabularium), 243-245 (Marcellus Tiyatrosu), 368-369 (Porticus Aemilia)

Video:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player.mp4 formatında bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Video Metini: PDF

Görsel Malzeme Kaynakları:

HSAR 252 derslerinde, Wikimedia Commons, Google Earth ve Yale University Press gibi çeşitli kaynaklardan edinilenlerin yanı sıra çoğu Profesör Kleiner’in özel koleksiyonundan alınan 1500’den fazla görsel malzeme kullanılmıştır. Bazı plan ve görüntüler bu proje için yeniden çizilmiştır. Özel teşekkürler için lütfen bakınız: Image Credits – Lecture 3 [PDF].