HSAR 252:Roma Mimarlığı

Ders 23 - Constantinus’un Roma’sı ve Yeni Roma

Genel Bakış:

Profesör Kleiner M.S. 324 yılında Constantinopolis’de (İstanbul) “Yeni Roma”yı kuran son pagan, ilk Hıristiyan imparator olan Büyük Constantinus Dönemi mimarlığını anlatıyor. Constantinus’un inşa ettirdiği ilk yapıların pagan geleneklere bağlı kaldığını (Roma’daki Constantinus Hamamı) ama diğerlerinin Hıristiyan geleceğe yönelik olduğunu (Trier’deki Aula Palatina) belirtiyor. Profesör Kleiner Roma mimarlığının en zarif, en yenilikçi bazı yapılarının Constantinus Dönemi’nde inşa edildiğini dile getiriyor. Örneğin bir bahçe köşkü olan Minerva Medica Tapınağı ongen planlıdır; devasa Nova Bazilikası’nda ise, gayet yaratıcı bir biçimde Roma imparatorluk hamam komplekslerinin frigidarium’ları model alınmıştır. Üç kemerli bir yapı olan ve Constantinus'un Milvius Köprüsü Savaşı’nda Maxentius’u yenmesi anısına inşa edilen Constantinus Takı, aynı zamanda Constantinus’un bütün başarılarını, 2. yüzyılın “iyi imparatorları” ile bağ kurarak özetlemek amacıyla da kullanılmıştır. Profesör Kleiner dersin sonunda imparatorluğun başkentinin Constantinopolis’e taşınmasıyla Roma’nın öneminin en azından bir süre için azaldığını ama, mimarisinin yarattığı etkinin Roma şehrinin kendisi gibi, ölümsüz olduğunu savunmaktadır.

Okuma ödevi:

Claridge, Amanda. Rome, s. 23-27 (tarihsel olaylar), 115-116 (Maxentius-Constantinus Bazilikası), 235, 236 (Constantinus Hamamı), 272-276 (Constantinus Takı), 357 (Minerva Medica Tapınağı)
Ward-Perkins, John B. Roman Imperial Architecture, s. 426-439

Video:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player.mp4 formatında bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Video Metini: PDF

Görsel Malzeme Kaynakları:

HSAR 252 derslerinde, Wikimedia Commons, Google Earth ve Yale University Press gibi çeşitli kaynaklardan edinilenlerin yanı sıra çoğu Profesör Kleiner’in özel koleksiyonundan alınan 1500’den fazla görsel malzeme kullanılmıştır. Bazı plan ve görüntüler bu proje için yeniden çizilmiştır. Özel teşekkürler için lütfen bakınız: Image Credits – Lecture 23 [PDF].