HSAR 252:Roma Mimarlığı

Ders 15 - Roma ve Villa: Hadrianus'un Pantheon’u ve Dinlence Yeri Tivoli

Genel Bakış:

Profesör Kleiner Hadrianus zamanında Roma ve çevresinde inşa edilen yapıları tanıtıyor. Ders, Roma’da Colosseum yakınında inşa edilen, belki de Hadrianus’un kendisi tarafından tasarlanmış olan Yunan tarzındaki Venus ve Roma Tapınağı ile başlıyor. Profesör Kleiner ardından tüm tanrılara adanan, Greko-Romen tarzında mermer bir portiko ve alınlığın yanı sıra çok büyük silindirik bir kasnak, bir yarım kubbe ve merkezi bir oculus’dan oluşan Pantheon’a geçiyor. Portiko, yapının yuvarlak formunu gizler ama yapının içine girince masif iç mekan ve etkileyici ışık oyunları insanı büyüler. Pantheon Roma mimarlığında süregelen form ve abartılı iç mekan arayışlarında doruk noktasını simgelemektedir. Profesör Kleiner, bunun ardından içinde imparatorun ülke çapında yaptığı yolculukları sırasında gördüğü yapı ve eserlerin kopyaları bulunan bir yapı kompleksi olan Tivoli’deki Hadrianus Villası’nı konu ediyor. Ders, Augustus Mausoleumu’ndan esinlenilerek yapılan yuvarlak bir mezar olan Hadrianus Mausoleumu’na (Castel Sant'Angelo) genel bir bakışla son buluyor. Bu yapı Hadrianus’un ve ardılı Antoninus hanedanının ebedi istirahat yeri olmuştur.

Okuma ödevi:

Claridge, Amanda. Rome, s. 18-19 (tarihsel olaylar), 113-115 (Venus ve Roma Tapınağı), 201-206 (Pantheon), 369-373 (Hadrianus Mausoleumu)
Ward-Perkins, John B. Roman Imperial Architecture, s. 107-124, 204-206

Video:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player



.mp4 formatında bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Video Metini: PDF

Görsel Malzeme Kaynakları:

HSAR 252 derslerinde, Wikimedia Commons, Google Earth ve Yale University Press gibi çeşitli kaynaklardan edinilenlerin yanı sıra çoğu Profesör Kleiner’in özel koleksiyonundan alınan 1500’den fazla görsel malzeme kullanılmıştır. Bazı plan ve görüntüler bu proje için yeniden çizilmiştır. Özel teşekkürler için lütfen bakınız: Image Credits – Lecture 15 [PDF].