HSAR 252:Roma Mimarlığı

Ders 14 - Tüm Forumların Anası: Roma’da Traianus Dönemi Kamu Yapıları

Genel Bakış:

Profesör Kleiner Roma’da İmparator Traianus zamanında yapılan başlıca kamu yapılarını inceliyor. Boyutları ile öne çıkan bu yapılar Traianus’un imparatorluğun sınırlarını ulaşılabilecek en uzak noktalara taşıma tutkusunun bir aynasıdır. Profesör Kleiner konuya Traianus tarafından restorasyonu yaptırılan Iulius Caesar Forumu ile başlıyor; ardından Traianus Hamamı’nı anlatıyor. Oppian ve Esquilinus tepeleri üzerine kurulmuş olan Traianus Hamamı, daha önce Titus zamanında yapılmış olan imparatorluk hamamını model almış olsa da, ondan çok daha büyüktür. Dersin büyük bir bölümü mimar ve mühendis Damascus’lu Apollodorus tarafından Quirinalis Tepesi traşlanarak inşa edilen Traianus Forumu ve Çarşısı’na ayrılmaktadır.Traianus Forumu içinde bir bazilika, Yunan ve Latin kütüphaneleri ileTraianus’un ölümünde sonra ona adanmış bir tapınak bulunan üstü açık, geniş dikdörtgen bir alandır. Kütüphaneler arasında, spiral bir frizde imparatorun Dacia’da (modern Romanya) kazandığı askeri zaferin betimlendiği ve boyu 38 metreyi bulan ünlü Traianus Sütunu yer alır. Tepe yamacında yükselen tuğla kaplı beton Traianus Çarşısı, mermer forum ile etkileyici bir zıtlık yaratmaktadır. Ders Benevento’da bulunan ve üzerinde imparatorun en büyük başarılarını anlatan sahnelerle ardılı Hadrianus’un ilk tasvirinin yer aldığıTraianus Takı’nın kısa bir anlatımı ile sonlanmaktadır.

Okuma ödevi:

Claridge, Amanda. Rome, s. 17-18 (tarihsel olaylar), 161-169 (Traianus Forumu), 170-172 (Traianus Çarşısı), 288-290 (Traianus Hamamı)
Ward-Perkins, John B. Roman Imperial Architecture, s. 84-95

Video:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player.mp4 formatında bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Video Metini: PDF

Görsel Malzeme Kaynakları:

HSAR 252 derslerinde, Wikimedia Commons, Google Earth ve Yale University Press gibi çeşitli kaynaklardan edinilenlerin yanı sıra çoğu Profesör Kleiner’in özel koleksiyonundan alınan 1500’den fazla görsel malzeme kullanılmıştır. Bazı plan ve görüntüler bu proje için yeniden çizilmiştır. Özel teşekkürler için lütfen bakınız: Image Credits – Lecture 14 [PDF].