HSAR 252:Roma Mimarlığı

Ders 13 - Hükümdar ve Saray: Palatinus Tepesi’nde İnsan Yapımı bir İlah

Genel Bakış:

Profesör Kleiner Flavius hanedanının son imparatoru olan Domitianus’un yaptırdığı en önemli yapıları inceliyor. Ders Domitianus’un, kardeşi Titus’un ölümünden sonra onun adına, daha önce Nero’nun Domus Transitoria’sının olduğu yerde inşa ettirdiği Titus Takı ile başlıyor. Titus’un en büyük başarısının,yani Flaviusların Yahudi Savaşları’nda kazandığı zaferin anısına inşa edilmiş olan bu tak, aynı zamanda Titus’un mezarı olarak kullanılmış olabilir. Profesör Kleiner takın ardından formu, Roma’da Piazza Navona’da korunmuş olan Domitianus Stadyumu’ndan da söz ediyor. Bu dersin en önemli odak noktası ise, Palatinus Tepesi’nde mimar Rabirius tarafından tasarlanan ve Domitianus’u dominus et deus (Efendi veTanrı) olarak karakterize eden İmparatorluk Sarayı’dır. Tuğla kaplı beton duvarları renkli ithal mermerlerle kaplanan bu yapının özel ve kamuya açık kanatları vardı ve o kadar görkemli bir yapıydı ki, sonraki tüm imparatorlar tarafından da şehir sarayı olarak kullanılmaya devam edildi. Ders, yapımına Domitianus zamanında başlanan daha sonra ardılı Nerva tarafından tamamlanan, içinde Domitianus’un baş tanrıçası Minerva’ya adanmış bir tapınak ve bir dizi dekoratif sütunlu bölme bulunan dar bir forum olan Forum Transitorium ile sonlanıyor. Girinti ve çıkıntılarıyla hareketli bir dalgalanma yaratan bu dekoratif sütunlu bölmeler, Roma mimarlığındaki “barok” evrenin müjdecisidir.

Okuma ödevi:

Claridge, Amanda. Rome, s. 16-17 (tarihsel olaylar), 116-118 (Titus Takı), 120-121, 134-141 (Domitianus Sarayı), 156-157 (Forum Transitorium), 209-211 (Domitianus Stadyumu)
Ward-Perkins, John B. Roman Imperial Architecture, s. 73-84

Video:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player.mp4 formatında bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Video Metini: PDF

Görsel Malzeme Kaynakları:

HSAR 252 derslerinde, Wikimedia Commons, Google Earth ve Yale University Press gibi çeşitli kaynaklardan edinilenlerin yanı sıra çoğu Profesör Kleiner’in özel koleksiyonundan alınan 1500’den fazla görsel malzeme kullanılmıştır. Bazı plan ve görüntüler bu proje için yeniden çizilmiştır. Özel teşekkürler için lütfen bakınız: Image Credits – Lecture 13 [PDF].