HSAR 252:Roma Mimarlığı

Ders 12 - Bir İkonun Doğuşu: Colosseum ve Dönemin Roma Yapıları

Genel Bakış:

Profesör Kleiner Roma’da 68-69 yıllarında, dört kişinin imparator olmak için birbiriyle yarıştığı kargaşa dönemini anlatıyor. Bu yarıştan Vespasianus zaferle çıkmış ve Flavius hanedanını kurmuştur. Daha sonra yerine sırayla oğulları Titus ve Domitianus geçmiştir. Flaviuslar, mimariyi kamu politikası oluşturmak amacıyla ustaca kullanmışlardır. Profesör Kleiner, Vespasianus’un Claudianum inşaatını tamamlayarak kendisini Claudius ile ilişkilendirirken, Domus Aurea’yı yıktırıp saraya ait yapay gölü doldurtarak Nero’nun izlerini sildiğini anlatıyor. Vespasianus bu alana, takma adı Colosseum olan Flavius Anfitiyatrosu’nu inşa ettirmiş; böylece Nero tarafından halktan çalınan topraklar halka iade edilmiştir. Profesör Kleiner, Colosseum’un teknik ve estetik özelliklerini ayrıntılı olarak anlatmakta; ardından Vespasianus’un Forum Pacis ve Titus’un Divus Vespasianus Tapınağı’na değinmektedir. Ders, büyük ölçekli, eksensel ve simetrik özellikler taşıyan “İmparatorluk Tipi Hamam” yapılarının Roma’da korunagalen ilk örneği olan Titus Hamamı ile sonlanıyor.

Okuma ödevi:

Claridge, Amanda. Rome, s. 16-17 (tarihsel olaylar), 78-80 (Vespasianus Tapınağı); 153-155 (Templum Pacis), 268-269 (Titus Hamamı), 276-281 (Colosseum), 312-313 (Divus Claudius Tapınağı)
Ward-Perkins, John B. Roman Imperial Architecture, s. 63-73

Video:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player.mp4 formatında bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Video Metini: PDF

Görsel Malzeme Kaynakları:

HSAR 252 derslerinde, Wikimedia Commons, Google Earth ve Yale University Press gibi çeşitli kaynaklardan edinilenlerin yanı sıra çoğu Profesör Kleiner’in özel koleksiyonundan alınan 1500’den fazla görsel malzeme kullanılmıştır. Bazı plan ve görüntüler bu proje için yeniden çizilmiştır. Özel teşekkürler için lütfen bakınız: Image Credits – Lecture 12 [PDF].