HSAR 252:Roma Mimarlığı

Ders 11 - Kötülüğü ile Ünlü Nero’nun Hayranlık Uyandıran Mimarlık Mirası

Genel Bakış:

Profesör Kleiner Augustus’un ardılları olan ve saltanatları yarım yüzyıl (M.S. 14-68) süren Iulio-Claudius imparatorlarını anlatıyor. Derste ilk önce Tiberius'un Capri Adası’ndaki muhteşem villası Villa Jovis ve Roma’daki, Neo-Pythagorasçılık olarak bilinen gizli bir kültün üyeleri tarafından kullanılan bir yeraltı bazilikasını konu ediyor. Ardından Claudius’un, taş mimari tekniklere geri dönüşünü ve tamamlanmış ve tamamlanmamış unsurların benzersiz bir karşımıyla yani rüstik bir tarzda şekillendirilmiş olan farklı mimari anlayışından söz ediyor. Profesör Kleiner son olarak da, kötülüğü ile ünlü Nero’nun lüks mimarisini ele alarak, özellikle Domus Aurea’yı yani Altın Ev’i ve bu evin, Roma mimarlık tarihinin en önemli mekanlarından biri olan sekizgen odasını anlatıyor. Beton teknolojisindeki tüm yeniliklerin kullanıldığı Domus Aurea, Roma inşaat anlayışını yeni bir boyuta taşır ve masif formlardan ziyade iç mekan tasarımını ön plana çıkarır.

Okuma ödevi:

Claridge, Amanda. Rome, s. 14-16 (tarihsel olaylar), 135-136 (Domus Transitoria), 268, 290-292 (Domus Aurea), 361-362 (Yeraltı Bazilikası)
Ward-Perkins, John B. Roman Imperial Architecture, s. 45-61

Video:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player.mp4 formatında bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Video Metini: PDF

Görsel Malzeme Kaynakları:

HSAR 252 derslerinde, Wikimedia Commons, Google Earth ve Yale University Press gibi çeşitli kaynaklardan edinilenlerin yanı sıra çoğu Profesör Kleiner’in özel koleksiyonundan alınan 1500’den fazla görsel malzeme kullanılmıştır. Bazı plan ve görüntüler bu proje için yeniden çizilmiştır. Özel teşekkürler için lütfen bakınız: Image Credits – Lecture 11 [PDF].