HSAR 252:Roma Mimarlığı

Ders 10 - Öteki Dünyaya Giriş: Romalı Aristokratların, Azat Edilmişlerin ve Kölelerin Mezarlarış

Genel Bakış:

Profesör Kleiner, Augustus Dönemi’nde imparator, aristokratlar, başarılı işadamları ve eski köleler tarafından inşa ettirilen mezar yapılarını inceliyor. Kamu yapılarının ve evlerin aksine mezarların, çok çesitli kişiselleştirilmiş unsurlar ve biçimler aracılığı ile ölen kişinin anısı canlı tutmaktan başka bir işlevi yoktur. Ders, Etrüsk modellerinden esinlenerek Augustus ve diğer Iulius-Claudius hanedanı mensuplarının ölümden sonraki evleri olarak tasarlanan yuvarlak Augustus Mausoleum’u ile başlıyor. Ardından Profesör Kleiner Roma’daki iki sıradışı mezar yapısından söz ediyor. Bunlardan biri, Marcus Agrippa’nın akrabası bir aristokrat olan Gaius Cestius’un piramidal mezarı; diğeri ise, olasılıkla Roma ordusuna ekmek yapıp dağıtarak bir servet kazanan eski köle Marcus Vergilius Eurysaces Mezarı’dır. Profesör Kleiner konuyu yaygın olarak kullanılan yeraltı columbaria da dahil, daha alçak gönüllü mezarlara kısaca değinerek sonlandırıyor. Ardından antik bir kaplıcanın parçası olan ve Roma beton mimarisinde iz bırakan Baia’daki kubbeli termal hamam yapısından da kısaca söz ediyor.

Okuma ödevi:

Claridge, Amanda. Rome, s. 181-184 (Augustus Mausoleumu), 319 (Via Appia), 341-342 (Caecilia Metella Mezarı), 358-361 (Eurysaces Mezarı), 364-366 (Cestius Mezarı)
Ward-Perkins, John B. Roman Imperial Architecture, s. 167-168

Video:

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player.mp4 formatında bilgisayarınıza indirmek için tıklayınız.

Video Metini: PDF

Görsel Malzeme Kaynakları:

HSAR 252 derslerinde, Wikimedia Commons, Google Earth ve Yale University Press gibi çeşitli kaynaklardan edinilenlerin yanı sıra çoğu Profesör Kleiner’in özel koleksiyonundan alınan 1500’den fazla görsel malzeme kullanılmıştır. Bazı plan ve görüntüler bu proje için yeniden çizilmiştır. Özel teşekkürler için lütfen bakınız: Image Credits – Lecture 10 [PDF].